The next generation of American touring performance, with an aggressive blacked-out finish to match.
You'll crush miles with unimaginable low end torque right off the line and exhilarating top end passing power from the liquid-cooled V-twin PowerPlus engine.
With a chassis-mounted fairing, optional electronically adjustable Fox® rear suspension preload, inverted front forks, and a cast-aluminum frame, you have ultimate control.
Cruise control, built in audio, keyless ignition, and more. Combined with a 7-inch touchscreen powered by RIDE COMMAND featuring Apple CarPlay® integration, Bluetooth® connectivity and RIDE COMMAND+.
The frame-mounted fairing provides exceptional wind protection with an electronically adjustable windshield. Both the rider and passenger get a heated premium seat. Adjust to your preference with controls on the seat or the infotainment screen.
High-output speakers in the fairing and trunk deliver 200-watts of crystal-clear audio. It also sports a dynamic equalizer that automatically adjusts for road, wind, and engine noise.
35 gallons+ of weatherproof, remote-locking storage or take off the quick-release trunk to drop weight and give yourself a whole new profile. Enjoy even more storage with additional compartments seamlessly integrated into the lower fairings.
You won't go unnoticed thanks to LED running lights and a headlight with a menacing style. You also get premium driving lights integrated in the lowers.
Electronically adjustable rear suspension preload lets you optimize suspension settings. Smart Lean Technology uses Bosch® Inertial Measurement Unit to tune traction control, ABS, and torque for even more control
With rider-inspired features like enhanced bass, redesigned speakers, and LED UnderGlow lighting, PowerBand Audio delivers up to 800 watts of the most elite, surround-sound listening experience you can get.
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | PowerPlus |
| Displacement | 108 cu in (1768 cc) |
| Cooling System | Liquid-cooled |
| Bore | 4.251 in (108 mm) |
| Stroke | 3.799 in (96.5 mm) |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Engine Power | 122 HP |
| Engine Torque | Peak: 128 ft-lbs |
| Engine Torque (rpm) | Peak: 3800 rpm |
| Fuel Injection | Closed loop fuel Injection / 52mm dual bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate, Assist |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios (overall) 6th | 3.017:1 |
| Final Drive | 2.379:1 |
| Chassis | |
| Exhaust | Split Dual exhaust w/ Resonator |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 43 mm |
| Front Suspension | Inverted Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Fox Single Shock w/Electronically Controlled Hyd Adjust/4.5" (114mm) |
| Front Travel (in./cm.) | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 4.5 in (114 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Dual / 320mm Semi-Floating Rotor / 4 Piston Radial Caliper |
| Rear braking system | Single / 298mm Floating Rotor / 2 Piston Caliper |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | Sport Contrast Cut 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Sport Contrast Cut 16 in x 5 in |
| Front Tire | Metzeler Cruisetec 130/60B19 66H |
| Rear Tire | Metzeler Cruisetec 180/60R16 80H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 56.8 in (1,444 mm) |
| Overall Length | 102.7 in / 2609 mm |
| Overall Width | 39 in (990 mm) |
| Seat Height | 26.5 in (673 mm) |
| Wheelbase | 65.7 in (1,669 mm) |
| Rake/trail | 25° / 5.9 in (150 mm) |
| Ground Clearance | 5.4 in (137 mm) |
| Lean Angle, Left (deg.) | 31° |
| Lean Angle, Right (deg.) | 31° |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 6.0 gal (22.7 L) |
| Weights | |
| GVWR | 1,385 lbs (628 kg) |
| Dry Weight | N/A |
| Weight, As Shipped | 882 lbs (400 kg) |
| Weight, In Running Order | 917 lbs (416 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Stealth Gray |
| Electric | |
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators; cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED lighting including Pathfinder LED Headlamp, Integrated lower fairing lights |
| Features | |
| Features | Standard Equipment: Smart Lean Technology; Electronically Adjustable Rear Suspension Preload; Heated Seat; Integrated Driving Lights in Lower Fairing; Lower Fairing Storage; 7 in touchscreen powered by Ride Command with Navigation and Apple CarPlay integration; Selectable Ride Modes; Rear Cylinder Deactivation; Cruise Control; Tire Pressure Monitoring; Remote-locking Hard Saddlebags & Trunk; 36+ gallons of Storage; Highway Bars; Adjustable Passenger Floorboards; Brembo brakes; ABS; Keyless Ignition; Chassis Mounted Fairing; Power Windshield; Adjustable Fairing Air Flow Vents; Heated Grips; 200 Watt Audio System with AM/FM, Bluetooth, USB, Smartphone Compatible Input, and Weatherband; 12V Charging Port |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | Indian Motorcycle Daytona Beach |
| Primary Color | GRAY |
| Stock # | UIN428716F |
| VIN | 56KLDFRR6R3428716 |
| Condition | Excellent |
Pursuit® Dark Horse® with PowerBand Audio Package - Stealth Gray
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | PowerPlus |
| Displacement | 108 cu in (1768 cc) |
| Cooling System | Liquid-cooled |
| Bore | 4.251 in (108 mm) |
| Stroke | 3.799 in (96.5 mm) |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Engine Power | 122 HP |
| Engine Torque | Peak: 128 ft-lbs |
| Engine Torque (rpm) | Peak: 3800 rpm |
| Fuel Injection | Closed loop fuel Injection / 52mm dual bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate, Assist |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios (overall) 6th | 3.017:1 |
| Final Drive | 2.379:1 |
| Chassis | |
| Exhaust | Split Dual exhaust w/ Resonator |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 43 mm |
| Front Suspension | Inverted Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Fox Single Shock w/Electronically Controlled Hyd Adjust/4.5" (114mm) |
| Front Travel (in./cm.) | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 4.5 in (114 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Dual / 320mm Semi-Floating Rotor / 4 Piston Radial Caliper |
| Rear braking system | Single / 298mm Floating Rotor / 2 Piston Caliper |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | Sport Contrast Cut 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Sport Contrast Cut 16 in x 5 in |
| Front Tire | Metzeler Cruisetec 130/60B19 66H |
| Rear Tire | Metzeler Cruisetec 180/60R16 80H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 56.8 in (1,444 mm) |
| Overall Length | 102.7 in / 2609 mm |
| Overall Width | 39 in (990 mm) |
| Seat Height | 26.5 in (673 mm) |
| Wheelbase | 65.7 in (1,669 mm) |
| Rake/trail | 25° / 5.9 in (150 mm) |
| Ground Clearance | 5.4 in (137 mm) |
| Lean Angle, Left (deg.) | 31° |
| Lean Angle, Right (deg.) | 31° |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 6.0 gal (22.7 L) |
| Weights | |
| GVWR | 1,385 lbs (628 kg) |
| Dry Weight | N/A |
| Weight, As Shipped | 882 lbs (400 kg) |
| Weight, In Running Order | 917 lbs (416 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Stealth Gray |
| Electric | |
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators; cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED lighting including Pathfinder LED Headlamp, Integrated lower fairing lights |
| Features | |
| Features | Standard Equipment: Smart Lean Technology; Electronically Adjustable Rear Suspension Preload; Heated Seat; Integrated Driving Lights in Lower Fairing; Lower Fairing Storage; 7 in touchscreen powered by Ride Command with Navigation and Apple CarPlay integration; Selectable Ride Modes; Rear Cylinder Deactivation; Cruise Control; Tire Pressure Monitoring; Remote-locking Hard Saddlebags & Trunk; 36+ gallons of Storage; Highway Bars; Adjustable Passenger Floorboards; Brembo brakes; ABS; Keyless Ignition; Chassis Mounted Fairing; Power Windshield; Adjustable Fairing Air Flow Vents; Heated Grips; 200 Watt Audio System with AM/FM, Bluetooth, USB, Smartphone Compatible Input, and Weatherband; 12V Charging Port |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
Indian Motorcycle Daytona Beach | 290 N Beach Street Daytona Beach, FL 32114 | 386-275-1660 | Powered by Dealer Spike