Featuring a fork mounted fairing, premium chrome finishes, and the 112 cu-in liquid-cooled PowerPlus engine with 126 HP. Includes Rider Assist and PowerBand Audio Package.
Las características pueden incluir:
THE POWER TO ROAM
POWERPLUS 112 ENGINE
RIDER CENTRIC TECHNOLOGY
POWERBAND AUDIO
SUPREME TRACTION. SUPERIOR STOPPING POWER.
RIDE IN COMFORT, YOUR WAY
ADVANCED FEATURES
RIDE & OWNERSHIP ENHANCEMENTS
MAKE INDIAN CHALLENGER YOUR OWN
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | PowerPlus |
| Displacement | 112 cu-in (1834 cc) |
| Cooling System | Liquid-Cooled |
| Bore | 4.330 in x 3.799 in (110 mm x 96.5 mm) |
| Stroke | 4.330 in x 3.799 in (110 mm x 96.5 mm) |
| Compression Ratio | 11.4:1 |
| Engine Power | 126 hp |
| Engine Torque | Peak: |
| Engine Torque (rpm) | Peak: 133 ft-lbs |
| Fuel Injection | Closed loop fuel Injection / 52mm dual bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate, Assist |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios (overall) 6th | 3.017:1 |
| Final Drive | 2.379:1 |
| Chassis | |
| Exhaust | Split exhaust with Resonator |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 43 mm |
| Front Suspension | Inverted Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Single Shock w/ Hydraulic Preload Adjustment |
| Front Travel (in./cm.) | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 4.5" (114 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Brembo® Calipers, Dual Semi-Floating Rotors: 320mm x 5.0mm |
| Rear braking system | Single Floating Rotor: 298mm x 7.0mm |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16 in x 5 in |
| Front Tire | Metzeler Cruisetec® 130/60B19 66H |
| Rear Tire | Metzeler Cruisetec® 180/60R16 80H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 48.7 in (1237 mm) |
| Overall Length | 98.5 in (2503 mm) |
| Overall Width | 41.9 in (1063 mm) |
| Wheelbase | 65.7 in (1668 mm) |
| Seat Height | 26.5 in (686 mm) |
| Rake/trail | 25° / 5.9 in (150 mm) |
| Ground Clearance | 5.4 in (137 mm) |
| Lean Angle, Left (deg.) | 31° |
| Lean Angle, Right (deg.) | 31° |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 6.0 Gallons (22.7 L) |
| Storage Capacity | Remote Locking Hard Saddlebags, 18+ Gallons |
| Weights | |
| GVWR | 1385 lbs (628 kg) |
| Dry Weight | 806 lbs (366 kg) / 842 lbs (382 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Black Crystal w/Black Metallic & Championship Gold |
| Electric | |
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators: cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlamp/Tail/Brake/Turn Signal |
| Features | |
| Features | Standard Equipment: Remote Locking Hard Saddlebags, Power Adjustable Windshield, 18+ Gallons of Storage, Keyless Ignition, Adjustable Fairing Vents, USB Charger, Tire Pressure Monitoring System (TPMS) | Passenger Accommodations: 2-Up Gunfighter Style Seat and Passenger Pegs | Rider Assist Features: "ABS Standard. SmartLean Technology: 6-Axis Bosch IMU provides Lean Sensitive Traction Control & ABS, Drag Torque Control. Rider Assist Package: Blind Spot Warning, Rear Collision Warning Lights, Bike Hold Control, Electronically Linked Brakes, and Tailgate Warning." |
| Instrumentation | Audio: Upgraded PowerBand Package includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers - 400 watts total. | RIDE COMMAND: 7" Display Factory-Installed with GPS Navigation, Apple CarPlay®, Bluetooth® Connectivity, Configurable Gauges, Ride Stats and More | RIDE COMMAND+: "Via Bluetooth® Tethering with Account Sync, Connected Search and More *Requires cellular data." |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | Indian Motorcycle Daytona Beach |
| Primary Color | BLACK |
| Stock # | IN442818 |
| VIN | 56KLFXSS1T3442818 |
| Condition | Excellent |
Hop on and ride like the wind on this magnificent 2026 Indian Motorcycle® Chieftain® PowerPlus Dark Horse® with PowerBand Audio Package! Clad in the sleek Black Smoke color, this Bagger-style touring motorcycle is a sight to behold as it showcases its powerful V Twin PowerPlus engine with an impressive 126 horsepower. The deep rumble of the 4-Stroke engine will surely turn heads as you cruise down the road.
Step onto this beast and feel the powerful torque of 180.3 Nm propelling you forward with every twist of the throttle. The striking design of this motorcycle, with its Black Crystal with Black Metallic accents, exudes style and elegance. The classic yet modern appearance paired with the stunning Championship Gold Accent details make for a truly eye-catching ride.
Equipped with a 6-speed manual transmission and a smooth belt-driven primary drive, this motorcycle offers a responsive and exhilarating riding experience. The aluminum frame provides durability and stability while the Telescopic Fork front suspension and Twin Sided Swing Arm rear suspension ensure a comfortable ride, no matter the terrain.
As you hit the open road, listen to your favorite tunes through the PowerBand Audio Package with four speakers that deliver crystal-clear sound. Enjoy the convenience of Bluetooth® audio connectivity and mobile app instrumenta...
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | PowerPlus |
| Displacement | 112 cu-in (1834 cc) |
| Cooling System | Liquid-Cooled |
| Bore | 4.330 in x 3.799 in (110 mm x 96.5 mm) |
| Stroke | 4.330 in x 3.799 in (110 mm x 96.5 mm) |
| Compression Ratio | 11.4:1 |
| Engine Power | 126 hp |
| Engine Torque | Peak: |
| Engine Torque (rpm) | Peak: 133 ft-lbs |
| Fuel Injection | Closed loop fuel Injection / 52mm dual bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate, Assist |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios (overall) 6th | 3.017:1 |
| Final Drive | 2.379:1 |
| Chassis | |
| Exhaust | Split exhaust with Resonator |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 43 mm |
| Front Suspension | Inverted Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Single Shock w/ Hydraulic Preload Adjustment |
| Front Travel (in./cm.) | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 4.5" (114 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Brembo® Calipers, Dual Semi-Floating Rotors: 320mm x 5.0mm |
| Rear braking system | Single Floating Rotor: 298mm x 7.0mm |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16 in x 5 in |
| Front Tire | Metzeler Cruisetec® 130/60B19 66H |
| Rear Tire | Metzeler Cruisetec® 180/60R16 80H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 48.7 in (1237 mm) |
| Overall Length | 98.5 in (2503 mm) |
| Overall Width | 41.9 in (1063 mm) |
| Wheelbase | 65.7 in (1668 mm) |
| Seat Height | 26.5 in (686 mm) |
| Rake/trail | 25° / 5.9 in (150 mm) |
| Ground Clearance | 5.4 in (137 mm) |
| Lean Angle, Left (deg.) | 31° |
| Lean Angle, Right (deg.) | 31° |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 6.0 Gallons (22.7 L) |
| Storage Capacity | Remote Locking Hard Saddlebags, 18+ Gallons |
| Weights | |
| GVWR | 1385 lbs (628 kg) |
| Dry Weight | 806 lbs (366 kg) / 842 lbs (382 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Black Crystal w/Black Metallic & Championship Gold |
| Electric | |
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators: cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlamp/Tail/Brake/Turn Signal |
| Features | |
| Features | Standard Equipment: Remote Locking Hard Saddlebags, Power Adjustable Windshield, 18+ Gallons of Storage, Keyless Ignition, Adjustable Fairing Vents, USB Charger, Tire Pressure Monitoring System (TPMS) | Passenger Accommodations: 2-Up Gunfighter Style Seat and Passenger Pegs | Rider Assist Features: "ABS Standard. SmartLean Technology: 6-Axis Bosch IMU provides Lean Sensitive Traction Control & ABS, Drag Torque Control. Rider Assist Package: Blind Spot Warning, Rear Collision Warning Lights, Bike Hold Control, Electronically Linked Brakes, and Tailgate Warning." |
| Instrumentation | Audio: Upgraded PowerBand Package includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers - 400 watts total. | RIDE COMMAND: 7" Display Factory-Installed with GPS Navigation, Apple CarPlay®, Bluetooth® Connectivity, Configurable Gauges, Ride Stats and More | RIDE COMMAND+: "Via Bluetooth® Tethering with Account Sync, Connected Search and More *Requires cellular data." |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
Indian Motorcycle Daytona Beach | 290 N Beach Street Daytona Beach, FL 32114 | 386-275-1660 | Powered by Dealer Spike