Featuring a chassis-mounted fairing, touring amenities, blacked-out finishes, and the 112 cu-in liquid-cooled PowerPlus engine with 126 HP and the Rider Assist and PowerBand Audio Package.
Features may include:
Inspired by our trailblazing founders, we continue to innovate what’s next in American Motorcycling. The Indian Pursuit blends distinctive American style, next generation performance, and rider-centric technology in a single package to help riders break free from the grind.
The PowerPlus 112 cu-in engine makes 126 hp and 133 ft-lbs of torque straight from the factory. That same engine won three MotoAmerica King of the Baggers Championships.
The PowerPlus 112 comes standard with breakthrough advancements on American V-Twin Touring Bikes including Blind Spot Warning, Tailgate Warning, Rear Collision Warning, Bike Hold Control, an electronic combined brake system, and Smart Lean with lean sensitive ABS braking and traction control. Combined, this advanced set of features improves awareness on every ride.
Experience unparalleled comfort on the road with the chassis-mounted fairing, electronically adjustable windshield, and heated premium seats. Whether you’re the rider or passenger, these features provide optimal wind protection and customizable warmth, enhancing your touring experience.? With a chassis-mounted fairing, optional electronically adjustable Fox® rear suspension preload, inverted front forks, and a cast-aluminum frame, you have ultimate control.
36+ gallons of weatherproof, remote-locking storage or take off the quick-release trunk to drop weight and give yourself a whole new profile. Enjoy even more storage with additional compartments seamlessly integrated into the lower fairings.
Choose between three ride modes, Rain, Standard, or Sport, for an experience that's customized to your riding style. Rear Cylinder Deactivation automatically shuts off the rear cylinder when the bike is stopped for enhanced comfort in slow-moving traffic.
You won't go unnoticed thanks to LED running lights and a headlight with a menacing style. You also get premium driving lights integrated in the lowers.
Integrated into the dash, the 7" Display powered by RIDE COMMAND offers turn-by-turn navigation, Bluetooth® connection and ride enhancing features for effortless cruising. Go beyond the ride and elevate ownership with RIDE COMMAND+, offering Apple CarPlay®, Bike Health, Bike Locator and more.
Game-changing motorcycles deserve parts and accessories that are just as innovative. Explore countless performance, comfort, and technology options to make Indian Pursuit your own.
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | PowerPlus |
| Displacement | 112 cu-in (1834 cc) |
| Cooling System | Liquid-cooled |
| Bore | 110 mm |
| Stroke | 96.5 mm |
| Compression Ratio | 11.4:1 |
| Engine Power | 126 hp |
| Engine Torque | Peak: 133 ft-lbs |
| Engine Torque (rpm) | Peak: 3600 rpm |
| Fuel Injection | Closed Loop Fuel Injection/52 mm Dual Bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate, Assist |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios (overall) 6th | 3.017:1 |
| Final Drive | 2.379:1 |
| Chassis | |
| Exhaust | Split Exhaust with Resonator |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 43 mm |
| Front Suspension | Inverted Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Single Shock w/ E-Preload Adjustment |
| Front Travel (in./cm.) | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 4.5 in (114 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Brembo® Calipers, Dual Semi-Floating Rotor: 320 mm x 5.0 mm |
| Rear braking system | Single Floating Rotor: 298 mm x 7.0 mm |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | Contrast Cut 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Contrast Cut 16 in x 5 in |
| Front Tire | Metzeler Cruisetec® 130/60B19 66H |
| Rear Tire | Metzeler Cruisetec® 180/60R16 80H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 48.7 in (1237 mm) |
| Overall Length | 101.5 in (2578 mm) |
| Overall Width | 41.9 in (1066 mm) |
| Seat Height | 26.5 in (672 mm) |
| Wheelbase | 65.7 in (1668 mm) |
| Rake/trail | 25° / 5.9 in (150 mm) |
| Ground Clearance | 5.4 in (137 mm) |
| Lean Angle, Left (deg.) | 33 |
| Lean Angle, Right (deg.) | 33 |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 6.0 Gallons (22.7 L) |
| Storage Capacity | Remote Locking Hard Saddlebags and Trunk, Dash Compartment - 36+ Gallons Total |
| Weights | |
| GVWR | 1,385 lbs (628 kg) |
| Dry Weight | 901 lbs (409 kg) |
| Weight, In Running Order | 937 lbs (425 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Maroon Metallic |
| Electric | |
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators; cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlamp/Tail/Brake/Turn Signal |
| Features | |
| Features | Standard Equipment: Remote Locking Hard Saddlebags, Power Adjustable Windshield, 36+ Gallons of Storage, Keyless Ignition, Adjustable Fairing Vents, USB Charger, and Tire Pressure Monitoring System (TPMS) | Passenger Accommodations: 2-Up Heated Seat, Adjustable Passenger Floorboards | Rider Assist Features: "ABS Standard. SmartLean Technology: 6-Axis Bosch IMU provides Lean Sensitive Traction Control & ABS, Drag Torque Control. Rider Assist Package: Blind Spot Warning, Rear Collision Warning Lights, Bike Hold Control, Electronically Linked Brakes, and Tailgate Warning." |
| Instrumentation | Audio: Includes 2 - 50 watt fairing speakers, 2 - 50 watt trunk speakers - 200 watts total. | RIDE COMMAND: 7" Display Factory-Installed with GPS Navigation, Apple CarPlay®, Bluetooth® Connectivity, Configurable Gauges, Ride Stats and More | RIDE COMMAND+: "Via Bluetooth® Tethering with Account Sync, Connected Search and More *Requires cellular data." |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | Indian Motorcycle Daytona Beach |
| Primary Color | MAROON |
| Stock # | IN443438 |
| VIN | 56KLDXSSXT3443438 |
| Condition | Excellent |
Embrace the deep, mysterious allure of the night with the 2026 Indian Motorcycle® Pursuit Dark Horse®, draped in the elegant hue that exudes sophistication and power. This stunning Bagger model commands attention with its sleek silhouette and bold presence, making a statement wherever it goes.
Let's talk about what's under the hood - the impressive PowerPlus V Twin engine delivers a jaw-dropping 126 horsepower and 134 ft-lbs of torque, ensuring a thrilling ride every time you hit the road. The liquid-cooled engine with 4-Stroke and 8 valves provides smooth, reliable performance that will leave you craving more miles. With a compression ratio of 11.4:1, this powerhouse is ready to take on any adventure you throw its way.
Step into the saddle of the Pursuit Dark Horse® and feel the smooth powerband beneath you as you effortlessly navigate the open road. The comfortable one-piece leather seat offers luxurious seating for both the rider and passenger, ensuring that every journey is as enjoyable as it is exhilarating. And with a seat height of 26.5 inches, you'll feel in complete control as you cruise in style.
Equipped with cutting-edge features like the RIDE COMMAND™ GPS system and Bluetooth® Audio, this motorcycle seamlessly blends technology with tradition. The integrated speakers deliver crystal-clear sound as you ride, imme...
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | PowerPlus |
| Displacement | 112 cu-in (1834 cc) |
| Cooling System | Liquid-cooled |
| Bore | 110 mm |
| Stroke | 96.5 mm |
| Compression Ratio | 11.4:1 |
| Engine Power | 126 hp |
| Engine Torque | Peak: 133 ft-lbs |
| Engine Torque (rpm) | Peak: 3600 rpm |
| Fuel Injection | Closed Loop Fuel Injection/52 mm Dual Bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate, Assist |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios (overall) 6th | 3.017:1 |
| Final Drive | 2.379:1 |
| Chassis | |
| Exhaust | Split Exhaust with Resonator |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 43 mm |
| Front Suspension | Inverted Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Single Shock w/ E-Preload Adjustment |
| Front Travel (in./cm.) | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 4.5 in (114 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Brembo® Calipers, Dual Semi-Floating Rotor: 320 mm x 5.0 mm |
| Rear braking system | Single Floating Rotor: 298 mm x 7.0 mm |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | Contrast Cut 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Contrast Cut 16 in x 5 in |
| Front Tire | Metzeler Cruisetec® 130/60B19 66H |
| Rear Tire | Metzeler Cruisetec® 180/60R16 80H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 48.7 in (1237 mm) |
| Overall Length | 101.5 in (2578 mm) |
| Overall Width | 41.9 in (1066 mm) |
| Seat Height | 26.5 in (672 mm) |
| Wheelbase | 65.7 in (1668 mm) |
| Rake/trail | 25° / 5.9 in (150 mm) |
| Ground Clearance | 5.4 in (137 mm) |
| Lean Angle, Left (deg.) | 33 |
| Lean Angle, Right (deg.) | 33 |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 6.0 Gallons (22.7 L) |
| Storage Capacity | Remote Locking Hard Saddlebags and Trunk, Dash Compartment - 36+ Gallons Total |
| Weights | |
| GVWR | 1,385 lbs (628 kg) |
| Dry Weight | 901 lbs (409 kg) |
| Weight, In Running Order | 937 lbs (425 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Maroon Metallic |
| Electric | |
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators; cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlamp/Tail/Brake/Turn Signal |
| Features | |
| Features | Standard Equipment: Remote Locking Hard Saddlebags, Power Adjustable Windshield, 36+ Gallons of Storage, Keyless Ignition, Adjustable Fairing Vents, USB Charger, and Tire Pressure Monitoring System (TPMS) | Passenger Accommodations: 2-Up Heated Seat, Adjustable Passenger Floorboards | Rider Assist Features: "ABS Standard. SmartLean Technology: 6-Axis Bosch IMU provides Lean Sensitive Traction Control & ABS, Drag Torque Control. Rider Assist Package: Blind Spot Warning, Rear Collision Warning Lights, Bike Hold Control, Electronically Linked Brakes, and Tailgate Warning." |
| Instrumentation | Audio: Includes 2 - 50 watt fairing speakers, 2 - 50 watt trunk speakers - 200 watts total. | RIDE COMMAND: 7" Display Factory-Installed with GPS Navigation, Apple CarPlay®, Bluetooth® Connectivity, Configurable Gauges, Ride Stats and More | RIDE COMMAND+: "Via Bluetooth® Tethering with Account Sync, Connected Search and More *Requires cellular data." |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
Indian Motorcycle Daytona Beach | 290 N Beach Street Daytona Beach, FL 32114 | 386-275-1660 | Powered by Dealer Spike